reklama Místo pro Vaši reklamu
AKCE Vyber si reklamní banner pro svoji firmu úplně zadarmo

Vyhledávání

 

/


* Tato položka je povinná

 
Plzeňský kraj Jihočeský kraj Praha Karlovarský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Jihomoravský kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj
Mapa krajů

Focus: Realista Putin je úspěšnější než snílek Západ

Na rozdíl od Západu provádí Kreml v Sýrii a na Ukrajině střízlivou reálnou politiku a nemá iluze ohledně skutečných sil, jež stojí za revolucemi, píše Focus

 

                                                               

Rusko se nesnaží „civilizovat" válečné konflikty a zhodnotit je z morálního hlediska, vysvětluje autor článku Osthold. Místo toho navrhuje efektivní řešení. A tato strategie má veškeré šance na úspěch.Když začalo „arabské jaro," dospěli evropští analytici k společnému závěru, že základ revoluce tvoří touha po demokracii, píše Focus. Avšak po čase se ukázalo, že se nejen mýlili, ale dopustili se „hrozné chyby," domnívá se autor článku Christian Osthold.

Pohled na současnou geopolitickou mapu světa neposkytuje EU důvod k optimismu, pokračuje Focus. Ozbrojený konflikt na Ukrajině trvá již třetí rok. Syrská krize také není dosud urovnána. I když se na první pohled může zdát, že obě ohniska napětí mají jen málo společného, pozornější rozbor svědčí, že pokud jde o strategie Ruska a EU, jsou si velmi podobná. Analýza situace ukazuje, že západní vlády neučinily dosud závěry z vlastních chyb, kdežto Moskva nabízí efektivnější řešení.

Když v Sýrii vypukla občanská válka, pospíšily si Brusel, Berlín a Paříž, nehledě na nejednoznačnost situace, solidarizovat s povstalci, které média „bezpodmínečně vychvalovala jako bojovníky za svobodu," připomíná Osthold. Na Západě rozhodli, že protest proti režimu syrského vůdce Bašára Asada je „projevem demokratických úsilí." A proto hodnotili každý pokus Damašku o obnovení v zemi pořádku jako „projev politickému despotismu" a jako „důkaz mylného předpokladu, že syrský lid povstal proti svému utlačovateli."Jen později se podařilo zjistit, že na změně vlády v Sýrii byla zainteresována nejen výhradně liberální hnutí, ale také celkem protidemokratická, například, různé džihádistické skupiny, píše autor. Zdálo by se, že uvědomění si skutečného stavu věcí v zemi mělo vést ke kritickému přehodnocení celé západní analytiky, avšak ukrajinská krize roku 2014 ukázala, že se to nestalo. Místo učinění závěrů z „obrovského omylu" postavili se hlavy států EU znovu, jakmile začal „euromajdan," na stranu demonstrantů.

Stejně jako v případě „arabského jara" byl Západ pod dojmem z reportáží v médiích o odvážných Kyjevanech hájících svá práva hluboce přesvědčen, že protest proti vládě prezidenta Janukovyče se konal v liberálním duchu. Později vysvitlo, že i tentokrát došlo k omylu. Po svržení kyjevské vlády se do politického popředí dostali ultranacionalisté a pravicoví radikálové prohlašující, že mají právo na svůj hlas. Kvůli tomu se stále větší počet pozorovatelů přiklání k názoru, že oficiální verze západních masmédií neodpovídala celkem realitě.

A tady se do hry zapojilo Rusko, pokračuje autor. A zvolená Kremlem strategie na Ukrajině a v Sýrii má veškeré šance na úspěch, je přesvědčen Osthold. Souvisí to s tím, že Rusko, na rozdíl od takových zemí jako Německo, nevychází ve svých akcích z morálních úvah, ale ze střízlivé reálné politiky. Základ tohoto přístupu spočívá v přesvědčení, že všechny strany konfliktu jsou v podstatě stejné. V Moskvě vědí, že po vítězství bude každá z těchto frakcí usilovat o absolutní moc, a nemají ohledně toho žádné iluze. Kreml proto „rozumně vsadil na menší zlo," vysvětluje Osthold.

Asadová vláda je nepochybně jedinou sílou, která je schopna vytvořit fungující stát, píše novinář. Důkazem toho jsou miliony Syřanů, kteří dnes pokojně žijí v regionech kontrolovaných vládou. To ale naprosto neznamená, že máme zapomenout na válečné zločiny Damašku, avšak ukazuje, že si lidé přejí především pořádek, bezpečnost a stabilitu. Všechny tyto úvahy platí také pro Ukrajinu, jejíž nová vláda trpí stejnými nedostatky jako předešlá, pokračuje autor. Jde o korupci, nepotismus, právní nihilismus a silný vliv mafie.

Z toho všeho vyplývá, že se Rusko drží na Ukrajině a v Sýrii „doktríny reálné politiky," uzavírá autor. Avšak Západ stejně představuje Kreml jako „amorálního hráče v špinavé válce" a to vše proto, že na rozdíl od západních států, jež mají spíš pouze teoretickou představu o tom, jak se vedou války, se Moskva nesnaží „civilizovat" válečný konflikt.

Velká úsilí EU na zmírnění útrap lidí v krizových regionech si zasluhuje tu nejvyšší pochvalu, ale to neznamená, že máme podlehnout „iluzi fiktivní reality" a obviňovat Moskvu za to, že se reálná politika nemá často ušlechtilou tvář.

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů…

Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

Kategorie: Zahraničí
Všechny kategorie: Historie Zahraničí Domácí Finance Cestování Koktejl Zdraví Auto/Moto Bydlení

reklama
Místo pro Vaši reklamu
Easytranslate24