reklama Místo pro Vaši reklamu
AKCE Vyber si reklamní banner pro svoji firmu úplně zadarmo

Vyhledávání

 

/


* Tato položka je povinná

 
Plzeňský kraj Jihočeský kraj Praha Karlovarský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Jihomoravský kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj
Mapa krajů

Po mnoho let byl kvůli intrikám otce násilně odloučen od matky. Český král Karel IV. měl neradostné dětství

Karel IV. se narodil, jak sám uvádí ve svém životopise Vita Caroli, 14. května roku 1316 o páté hodině ranní. Jeho matka, překrásná a mladičká poslední Přemyslovna Eliška, jej pravděpodobně porodila v pražském domě U Štupartů poblíž Staroměstského náměstí a kostela sv. Jakuba. Pokřtěn byl na konci května v chrámu sv. Víta mohučským arcibiskupem a blízkým přítelem matky Petrem z Aspeltu. Malý princ obdržel jméno po hlavním zemském patronu a velkému Přemyslovci svatém Václavu.

 

                                                               

Když byly Václavovi teprve čtyři měsíce, jeho otec Jan Lucemburský musel kvůli poměrům v říši odjet za římským králem Ludvíkem Bavorem. Eliška Přemyslovna proto po svém muži převzala panovnické povinnosti a kvůli bezpečí batole přesunula z Prahy na královský Křivoklát pod ochranu královnina blízkého přítele Viléma Zajíce z Valdeka. V zemi se však kvůli rozbrojům druha Elišky Rejčky Jindřicha z Lipé začalo schylovat k občanské válce a matka se s malým batoletem i dvěma staršími sestrami musela uchýlit na Loket. Zde je navštívil císař Jan, který zde údajně poprvé uviděl svého dvouletého syna.

O rok později vypukl mezi matkou a otcem spor. V únoru 1319 Jan znovu přijel za Eliškou na Loket a po královně požadoval, aby mu hrad vydala. Ta však odmítla a byla násilně odvezena na Mělník. Václav byl do konce roku umístěn na Lokti a poté byl přesunut na Křivoklát, kde žil až do svých sedmi let. V roce 1322 se Jan s Eliškou znovu na čas sblížili. Výsledkem setkání bylo početí dvojčat Oty a Elišky, přičemž pár se nakonec definitivně rozešel.

V dubnu roku 1323 dal Jan Lucemburský přivézt svého sedmiletého syna na francouzský dvůr krále Karla IV. Sličného. Karel si měl brzo brát Václavovu tetu a Janovu sestru Marii, proto byl mladý princ na dvoře vřele přijat. Karel se stal Václavovým kmotrem a kralevic po něm při biřmování slavnostně přijal jeho jméno. Hned měsíc po příjezdu byl již Karel zasnouben a následně 15. května oddán za královu sestřenici Blanku z Valois. Ihned po sňatku však byla Blanka odvezena pryč a Karel zůstal na cizím dvoře úplně sám.

Pocity úzkosti a strachu z cizího prostředí však neměl mladý princ moc dlouhou dobu, jelikož si ho francouzský král velmi brzo oblíbil a s manželkou se o něj pečlivě staral. Královský pár mladému kralevici nahradil matku, od které byl tak předčasně kralevic násilně otcem odtržen. Z Karla opadl brzy strach a začal si zvykat na nádheru a obyčeje tohoto honosného dvora. Blízký vztah strýce a jeho synovce skončil v roce 1328, když Karel Sličný náhle zemřel. Na jeho místo nastoupil marnotratný a necitlivý Filip VI., který na malého kralevice nebral velké ohledy. Karel se proto začal věnovat intenzivnímu studiu teologie, francouzštiny a latiny, které završil pobytem na pařížské Sorbonně.

Zadejte si poptávku zdarma, ušetřete až 40% z koncové ceny. Poptejte zdarma jakékoliv služby nebo zboží a získejte nejlepší nabídku! Poptávat můžete cokoliv, např. překlady angličtina, němčina, ruština, cestovní kanceláře, letenky, prodej a pronájem bytů v Praze, Brně, Ostravě, zateplení, stavební firmy, stavební materiál, klimatizace, solární systémy, stavební dozor, tepelná čerpadla, zednické práce, ubytování, jazykové školy, hypotéky, úvěry, reklamní agentury, tiskárny, autobazary, nová i ojetá vozidla a motocykly, náhradní díly, autodoprava, servisy, disky a pneumatiky, LPG, CNG, pojištění, leasing nebo například notářské a advokátní služby a mnoho a mnoho dalších oborů…

Poptávky zdarma se vyplatí, ale pamatujte, že nejlevnější není vždy nejlepší. Vybírejte podle referencí dodavatelů a za své peníze chtějte vždy to nejlepší, co můžete dostat.

Kategorie: Historie Domácí
Všechny kategorie: Historie Zahraničí Domácí Finance Cestování Koktejl Zdraví Auto/Moto Bydlení

reklama
Místo pro Vaši reklamu
Easytranslate24